- Prezentare generală comuna Rediu, judeţul Iași

Anunt concurs Referent - Compartimentul de Urbanism

Anunt Concurs Referent Guard, grad IA

PRIMĂRIA --> Home

Comuna Rediu este una din cele cinci comune suburbane ale judeţului Iași, având ca vecini:
- la NE - comuna Poricani
- la NV - comuna Movileni
- la SE - municipiul Iasi
- la V - comuna Valea Lupului
Relieful aparţine părţii sudice a Campiei Moldovei, este larg valurat cu interfluvii deluroase și colinare, cu platouri joase. Atitudinii medii 125-150 m, iar maxime 206 m "Dealul Breazu".

Informaţii demografice

Comuna Rediu are o suprafaţă de 4160 ha și o populaţie de 4500 locuitori, cu 2500 gospodării. Satul Rediu, localitatea de reședinţă a comunei Rediu, până în anul 1968 s-a numit Rediu-Tătar, iar la inceputul sec. XX Rediul lui Tătar, ce a fost purtat de acest sat sute de ani, fiind menţionat in multe documente istorice.
Densitatea medie a populaţiei este de 97,75 locuitori/km pătrat, populaţia tânără este în scădere, comparativ cu cea vârstnică și adultă care a crescut.

Data creare: 17-12-2017 13:56:51